Amennyiben befárad bemutatótermünkbe, úgy késséggel állnak segítségére szakértő kollégáink a megálmodott konyhabútor tervezésével kapcsolatban. Első lépésben a konyhabútorok fazonjait érdemes áttekinteni az elérhető színekkel együtt. Nem minden konyhabútor front típus érhető el minden színben, és az elérhető elemek választékában is lehetnek különbségek.
KÉP1
Ha sikerült kiválasztani a konyhabútor fazonját és színét, akkor lehet kiválasztani azokat az alsó és felső elemeket amikre szükség van. Itt már figyelembe kell venni a konyha helyiség adottságait, ablakokat, ajtókat, víz-gáz-elektromos szerelvényeket, stb.. Először célszerű egy papírlapon egyszerűen lerajzolni a helyiséget és feltüntetni a méreteket, szerelvényeket. Erre az alaprajzra már fel lehet rajzolni azokat az elemeket amiknek a helye fix. Ilyenek például a mosogatóelem ami biztosan a csap alá kerül (vagy a sarokszelep kiállásának közelébe), fix helyen lesz a mosogatógép, a sarokba a sarokelem fog bekerülni, és így tovább. A kimaradt üres helyeket kell „feltölteni” konyhaelemekkel oly módon, hogy minden legyen amire szükségünk lehet mint például fiókok, kihúzható vasalttal rendelkező elemek, kamraszekrények, nyitott polcok. És nem utolsó szempontban vegyük figyelembe azt is, hogy azért legyen valami „pofája” is a konyhabútornak. Én mindig igyekszem valami kis egyediséget, sajátosságot csempészni minden egyes konyhabútorba, ami nem jelenti azt, hogy ez feltétlenül a megrendelőnek is ez az elképzelése, elvégre is nem vagyunk egyformák.
Ha idáig eljutottunk, akkor már közel a cél, de még előtte át kell nézzük milyen képet fest most a tervezett konyhabútor. Elsősorban minden kézre áll-e. Nem ütközik fiók kihúzása, ajtó kinyitása valamibe, főleg gépekbe. Azzal nem leszünk sokkal előrébb, ha van valamink amit nem tudunk kényelmesen használni. Figyelembe kell venni a munka háromszöget, amit a konyhában a hűtő, mosogató, főzőlap hármasból határozunk meg. Minden gép mellett legyen elegendő munkafelületünk, hogy az ételeket kényelmesen tudjuk előkészíteni. Ha van összesen 3 méter felületű munkapultunk, akkor ezt próbáljuk szétosztani úgy, hogy a főzőlap és a mosogatótálca oldalán is maradjon elegendő hely a munkafolyamatokra, ne legyenek a gépek összezsúfolva az egyik sarokba. Ha nem vagyunk elégedettek a végső tervezettel, akkor szükség esetén kezdjük el az elejétől és próbálkozzunk addig amíg nem lesz kedvünkre való a bútor, elvégre is ezt fogjuk nézni, használni jó sokáig. Nyilván sokszor kell kompromisszumot kötni, mert a helyiség adottságai fixek, és sokan nem fogják szétverni azért az egész konyhát, hogy egy gázcsövet vagy csapot odébb tegyenek. Próbáljuk meg kihozni a legtöbbet a rendelkezésre álló lehetőségekből.
Még mindig találkozunk olyan vevővel, aki nem szeretné a munkalapot egyben, hanem elemenként darabolva szeretné megvásárolni. Ennek többnyire az oka a bizonytalanság, hogy mi van akkor ha később máshová szeretné helyezni a bútort. Mi inkább próbáljuk erről a darabonkénti munkalapról lebeszélni a vásárlókat, de nem a miénk a végső döntés.
Amikor elértünk a végleges elképzeléshez, akkor igyekszünk egy pontosabb látványterevet is készíteni a konyhabútorról, arra az esetre ha a megrendelő nem tudja fejben elképzelni a bútor végső elrendezését, formáját, méreteit. Így már látszik a végső összhatás, kisebb változásokat lehet még lehet eszközölni, végső finomításokat beállítani.
A megrendelés véglegesítés után általában még az alábbi kérdésekben kell dönteniük a vásárlóknak. Lapraszerelten dobozban vagy összeszerelve kérik a terméket. Szállítással vagy anékül, esetleg kérnek-e behordást, beszerelést. Mi vállaljuk a lapraszerelt termékek szakszerű készre szerelését telephelyünkön, és országos szállítását is. Konyhabútor beépítését csak korlátozottan tudjuk vállalni, többnyire telephelyünk közelében, de tudunk ajánlani megbízható szakembert is a környéken.
Egy egyszerűbb elrendezésű sarok konyhabútor beépítésének lépései az alábbi képeken követhetőek.
A képeken a SCANDI konyhabútor látható, árait, méreteit megtalálja webáruházunkban ide kattintva.
A képen még az üres helysigég látható, ahová a konyhabútor fog beépítésre kerülni.
Először a konyhabútor felső elemeit rögzítjük a falhoz. Kamraszekrény esetén azt is beállítjuk, hogy minden a megfelelő magasságban és síkban legyen.
Ha ha felső elemek korpusza szépen beállítva a falon van, akkor felszerelhetjük és beállíthatjuk az ajtókat. Most még könnyedén hozzáférünk és ezekkel az elemkkel már sokkal több dolgunk nem is lesz, leszámítva a takarítást.
Elkezdhetjük beállítani az alsó szekrények korpuszait. Figyeljünk a pontos beállításra, a faltól való távolságokra, vízszintesre.
Az alsó elemek korpuszának beállítása után elkezdhetjük a pontos méretre vágni a munkalapot, és felszerelni azokat. Mi többnyire kicsivel nagyobbra hagyjuk a munkalapokat, és a helyszínen vágjuk a pontos méretet. Erre azért van szükség, mert többnyire a falak sem derékszögesek, és így tökéletesen illeszkedő munkalapot tudunk szabni.
A munkalapokban kialakítjuk a mosogatótálca, főzőlap helyét. Ne felejtsük el a vágások sarkait az előírások szerint kerekíteni, és gondoskodjunk a megfelelő vízszigetelésről a vágási keresztmetszeten is!
A munakalpok rögzítése után felhelyezhetőek az alsó konyhaszekrények ajtózása, beállítása. Itt a beállított ajtókhoz igazítva kerül fel az integrált mosogatógép ajtaja, mivel az felszerelés után már nehézkesebb állítani, így jobb egyből a megfelelő helyre szerelni.
Miután minden ajtó felhelyezésre és beállításra került, ellenőrizzük át a szerelőlábakat, hogy mindegyik megfelelően tart-e. Ezek után lehet méretre vágni és felpattintani a szoklilécet. Én személy szerint előnyben részesítem a műanyag lábazati előlapokat, mivel azok műanyag alapúak, így idővel a víz nem tesz bennük kárt. Feltéve, hogy a háziasszony szeret bő vízzel felmosi. Hátránya, hogy ezeknél az előlapoknál kevesebb a színválaszték.
A konyhabútor az alábbi elemeket tartalmazza: